sowie

Spółdzielnie socjalne, przedsiębiorczość społeczna w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-11-21 16:34

Ostatni komentarz: Tak trzymać!
dodany: 2009.03.12 11:25:50
przez: benk
czytaj więcej
Spółdzielczy Bum
2012-12-14 10:12


Choć w Polsce dopiero raczkują, w województwie dolnośląskim widać ich szybki przyrost – mowa o Spółdzielniach Socjalnych. Podmioty takie założone najczęściej przez osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, mają pomóc im w powrocie do czynnego życia i podjęcia zatrudniania. Coraz więcej samorządów lokalnych wspiera również działania spółdzielni socjalnych, a Unia Europejska finansuje powstawanie nowych i rozwój już istniejących. W Bielawie odbył się kongres poświęcony funkcjonowaniu takich podmiotów ekonomii społecznej, połączony z otwarciem kolejnej spółdzielni. Na Dolnym Śląsku funkcjonuje w chwili obecnej ponad 40 Spółdzielni Socjalnych. Przy Marszałku Województwa powstała niedawno Dolnośląska Rada Ekonomii Społecznej, która zajmuje się między innymi wsparciem tych podmiotów. - Udaje nam się zmieniać świadomość ludzi, którzy podchodzą z coraz większym zaufaniem do spółdzielni socjalnych. 


 Cieszy mnie również, że bardzo dużo samorządów wspiera ich działania - zauważa Piotr Klag z Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej. Jednostki samorządu terytorialnego nie tylko pomagają w funkcjonowaniu spółdzielni socjalnych, ale również współtworzą takie podmioty. Przykładem może być starostwo powiatowe w Wołowie, które niedawno powołało spółdzielnię i zamierza stworzyć dwie kolejne. - Zależy nam aby ograniczać wydatki, a współpraca ze spółdzielniami nam to gwarantuje - przyznaje Tomasz Lechki, sekretarz powiatu wołowskiego. – Po drugie realizujemy w ten sposób nasze cele statutowe i pomagamy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym – dodaje. Podobna sytuacja istnieje w powiecie wałbrzyskim, gdzie gmina Walim zainicjowała powstanie spółdzielni socjalnej oraz zabezpieczyła członkom tego podmiotu dotację z unii europejskiej. Również samorząd gminy Bielawa wspiera spółdzielczość poprzez przekazywanie zadań statutowych nowo – utworzonemu podmiotowi. - Na terenie miasta jest wiele rzeczy, które trzeba zrobić i wbrew pozorom mało firm, które chcą się tego podjąć. Powołanie spółdzielni pomaga nam zatem w uporządkowaniu tych spraw, gdyż możemy takiemu podmiotowi je zlecić – tłumaczy Ryszard Dźwiniel, burmistrz miasta Bielawa. Na terenie gminy utworzona została Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Arte”. Podmiot zajmuje się pracami budowlanymi i remontowymi oraz produkcją i zdobnictwem porcelany. - Dzięki projektowi unijnemu założyliśmy spółdzielnie socjalną, w której zatrudnienie znalazło dziewięć osób. Pozyskaliśmy również 180 tysięcy złotych, które umożliwiły nam zakup niezbędnego sprzętu - opowiada Jarosław Pilecki, prezes Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej „Arte”. W 2013 roku ruszają kolejne projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej. Działanie wspiera zarówno powstawanie spółdzielni socjalnych, jak i przyłączanie się nowych członków do już istniejących podmiotów. Projekty prowadzone są przez organizacje pozarządowe oraz Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu. - Uważam, że bardzo ważną częścią tego działania jest wsparcie doradcze i szkoleniowe. Taka wiedza przygotowuje te osoby do prowadzenia spółdzielni socjalnej. - podkreśla Justyna Piasecka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu. Projekty skierowane będą do osób fizycznych oraz prawnych. Osoby objęte działaniem wezmą udział w warsztatach szkoleniowych oraz specjalistycznym doradztwie. Przyszli spółdzielcy będą mogli pozyskać aż do 200 tysięcy złotych na zakup niezbędnego do funkcjonowania sprzętu. Sgt. Pepper 

źródło: 30 minut


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: